понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne zwykle spełniają role ogrodzenia, natomiast nierzadko służą również za ozdobę. Najczęściej takie ogrodzenia z plastiku buduje się w słonecznych miejscach, gdzie prędko rosną oraz mocno gęstnieją. Sporo czaru maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą poprzez cieniste katy skweru. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek względnie kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer wzdłuż takiego ogrodzenia wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, powinno się uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, oraz nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć również bujnie rozkwitają, lecz wymagają również mnóstwo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie z plastyku mogą być niezwykle smukłe, choć wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie ogrodzenie aranżuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Zazwyczaj wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo modny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on dużo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•szybko wzrasta,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Wolno ją formować tylko od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy chcemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий